Alvar Aalto matbord

560738

ALVAR AALTO, "H94", matbord, Artek, Finland, ursprungligen formgiven 1956, stomme fanerad i ask, stämplat "Artek" undertill, isärdragbar skiva med plats för iläggsskivor, höjd ca 73, skivans mått ca 190x100, 2 iläggskivor á 58 cm medföljer

Ställvis släppningar i fanéren, bruksslitage, enstaka repor och märken

Möbler, Matbord, Design

Alvar Aalto matbord

Budhistorik (10 bud)
4174873
7 000
4169019
6 000
4169017
5 400
4168695
3 400
4168192
2 600

Slutpris SEK:
7 000
676 EUR, 767 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.