Spottkopp

560712

SPOTTKOPP, 1800-talets slut, mekanism med huvudet som pedal, brons samt koppar, höjd ca 12 samt längd 35 cm

Proveniens: Britt-Marianne Nilsson, dottir till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt.

Diverse, Samlarobjekt

Rum 14

Spottkopp

Budhistorik (17 bud)
4175477
4175225
2 800
4175225
2 600
4175389
2 400
4175225

Slutpris SEK:
290 EUR, 329 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.