Skålar Kina 1800-tal

560705

SKÅLAR, 2 st, porslin, Kina, Qing, 1800-tal, famille rose, med dekor av blommor, fåglar och figurer i emaljfärger, järnoxid och guld samt konturerade kanten, 1 med årstämpel för Tao-kuang, 1821-1851, höjd ca 6,5, längd ca 18.5-23 cm

Proveniens: Britt-Marianne Nilsson, dottir till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt.

Slitage, ställvis förlust av färg, ytsmuts, 1 skål med 1 mindre spricka till fotringen

Orientaliskt, Porslin

Skålar Kina 1800-tal

Budhistorik (18 bud)
4175379
1 700
4175374
1 600
4175325
4175299
1 400
4175299

Slutpris SEK:
1 700
163 EUR, 191 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.