Penselvas

560703

PENSELVAS, Kina, 1900-tal, dekor med fågel och blommor, emalfärger på porslin, höjd ca 27,5 cm

Proveniens: Britt-Marianne Nilsson, dottir till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt.

Några fabrikationsdeffekter, visst slitage

Orientaliskt, Porslin

Monter 3

Penselvas

Budhistorik (2 bud)

4167157
4166128
650

Slutpris SEK:
101 EUR, 114 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.