Perukstock

560701

PERUKSTOCK, Kina, 1800/1900-tal, hexagonal form, motiv med figurer samt tecken, porslin med emaljfärger, höjd ca 28 cm

Proveniens: Britt-Marianne Nilsson, dottir till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt.

Smärre slitage på övre kanten

Orientaliskt, Porslin

Monter 3

Perukstock

Budhistorik (50 bud)
4175343
13 000
4175312
12 500
4175310
12 000
4175309
11 500
4175307
11 000

Slutpris SEK:
13 000
1 309 EUR, 1 487 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.