Sigillstamp med jaktmotiv

560696

SIGILLSTAMP föreställande räv som jagar hund, sannolikt, Tyskland, 1800-talets slut, ben samt horn, monterad på sockel i trä, höjd (utan sockel) ca 10,5 cm

Proveniens: Grosshandlaren Nils Gustaf Albert Nilssons samling från Villa Björkhagen i Bergshamra. Grosshandlaren köpte villan av den Hallwylska ätten 1922

Slitage

Diverse

Monter 2

Sigillstamp med jaktmotiv

Budhistorik (9 bud)
4175100
4171516
4175099
4171516
4168854

Slutpris SEK:
121 EUR, 137 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.