Hängsmycke Malin Gunnarsson silver

560690

MALIN GUNNARSSON (född 1942), hängsmycke, rektangulär platta, genombruten dekor med oxiderad botten i skiftande färger, förgyllda detaljer, ca 4 x 5,5, kedjans längd 80,5 cm, Gunnarssons Silversmide, Stockholm 1991, stämplad, vikt ca 43,7 g

HISTORIK:
Utbildning: Konstfackskolan 1963-64. Lärling hos Jytte Beskow, Svante Fryklund. Konstskolan Idun Lovén 1966-67.
Egen verksamhet: Sedan 1966.
Stipendier: Konstnärsnämnden 1973, -76, -79, -82, -89 och 1996, Stockholms kommun 1975.
Medlem av: Argentum 1975-80, Metallum 1981-96, Konsthantverkarna och KIF.
Skrivit och fått utgiven självbiografin Is och eld. Mitt liv som metallkonstnär.

Guld/Smycken, Silver

Budhistorik (5 bud)
4174194
650
4174428
650
4174194
600
4174193
500
4167802
450

Slutpris SEK:
650
63 EUR, 71 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.