Figuriner i soapstone

560687

FIGURINER, 7 dlr, Kina, 1900-talets mitt, bl a odödliga, apor samt buffel, två enheter där figurerna är monterade med träpinnar, höjd mellan ca 3-26 cm

Proveniens: Britt-Marianne Nilsson, dottir till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt.

Figur med lagning, mindre slitage

Orientaliskt, Skulptur

Figuriner i soapstone

Budhistorik (6 bud)
4174871
4173948
850
4173944
4170880
550
4170878

Slutpris SEK:
97 EUR, 110 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.