Figurin Kina

560681

FIGURIN, Kina i form av odödlig Shou Xing, 1800-talets slut, skuren elfenben, höjd ca 7 cm

Proveniens: Britt-Marianne Nilsson, dottir till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt.

Enligt påskrift i botten förvärvad i Eindhoven 1953

Saknar möjligen sockel, övre delen av figurens käpp avslagen, mindre fuktsprickor, slitage

Orientaliskt, Skulptur

Monter 2

Figurin Kina

Budhistorik (7 bud)
4175171
4175132
850
4173913
4170877
550
4168422
500

Slutpris SEK:
145 EUR, 164 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.