Spegel gustaviansk stil

560680

SPEGEL, gustaviansk stil, 1900-talets början, krön med Gustav III i profil, förgylld, dekor i pastellage, höjd ca 170, krönets bredd ca 72 cm

Proveniens: Grosshandlaren Nils Gustaf Albert Nilssons samling från Villa Björkhagen i Bergshamra. Grosshandlaren köpte villan av den Hallwylska ätten 1922

Slitage, smuts, lagningar vid Gustav III profil, krönets rosette med lagning, sprickor och mindre avslag på pastellage både på övre och undre delen av ramen

Speglar

Rum 4

Spegel gustaviansk stil

Budhistorik (14 bud)
4175179
2 400
4175178
4175152
4175177
4175152
1 900

Slutpris SEK:
2 400
232 EUR, 263 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.