Tallrikar Qianlong

560678

TALLRIKAR, 2 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), famille rose, dekor av pion och andra blommor i emaljfärger, järnoxid samt guld, 1 med konturerad kant, diameter ca 22.5-23 cm

Proveniens: Grosshandlaren Nils Gustaf Albert Nilssons samling från Villa Björkhagen i Bergshamra. Grosshandlaren köpte villan av den Hallwylska ätten 1922

1 tallrik är lagad med häftklamrar till baksidan, några nagg, slitage

Orientaliskt, Porslin

Monter 2

Tallrikar Qianlong

Budhistorik (1 bud)

4169091
2018-07-22 16:07:54

2018-07-27 kl 15:12
Slutpris SEK:
29 EUR, 33 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.