Figurin KIna

560674

FIGURIN i ben, Kina, föreställande odödlig, omkring 1900, skuren och svärtad ben, höjd ca 20,5 cm

Proveniens: Britt-Marianne Nilsson, dottir till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt.

Bruks och åldersrelaterat slitage

Orientaliskt, Konsthantverk

Monter 2

Figurin KIna

Budhistorik (15 bud)
4175127
4175124
3 800
4175114
3 600
4175123
3 400
4175114
3 200

Slutpris SEK:
386 EUR, 438 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.