Hutschenreuther figurin

560666

HUTSCHENREUTHER, fat med figurin, 1930-tal, porslin, möjligtvis föreställande råttfångaren i Hameln, gulddetaljer, höjd ca 10,5, bredd 13,5 cm

Proveniens: Britt-Marianne Nilsson, dottir till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt.

Slitage, smuts

Keramik/Porslin, Figuriner

Hutschenreuther figurin

Budhistorik (4 bud)

4175080
450
4175078
4173342
4166898

Slutpris SEK:
450
43 EUR, 49 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.