Etsningar med stockholmsmotiv

560665

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, (4) etsningar avbildande varierande stockolmsmotiv under 1890-talet, signerade H Malmstedt, daterade 1921, 1922 samt. 1923, etsningar, ca 27x21 cm

Proveniens: Grosshandlaren Nils Gustaf Albert Nilssons samling från Villa Björkhagen i Bergshamra. Grosshandlaren köpte villan av den Hallwylska ätten 1922.

1 oramad, samtliga med gulnade blad

Konst, Grafik, Stockholmiana

Etsningar med stockholmsmotiv

Budhistorik (3 bud)

4168625
4168071
4164829

Slutpris SEK:
39 EUR, 44 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.