KPM Berlin fat 1800-talets slut

560662

KPM BERLIN, fat, porslin, 1800-talets slut, (med stämpel för 1875-1944), handmålad blomsterdekor på vit fond med förgylld dekor till brättet, diameter ca 44 cm

Proveniens: Grosshandlaren Nils Gustaf Albert Nilssons samling från Villa Björkhagen i Bergshamra. Grosshandlaren köpte villan av den Hallwylska ätten 1922.

Bruksslitage, mindre repor

Keramik/Porslin, Vaser, skålar, fat

Monter 20

Budhistorik (13 bud)
4174447
2 400
4166294
4168712
4166294
1 900
4168711
1 800

Slutpris SEK:
2 400
242 EUR, 275 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.