Leonard Wiedh oljemålning

560654

LEONARD WIEDH (1866-1938), tillskriven, havsmotiv med udde, osignerad, olja på duk, ca 76x128 cm

Proveniens: Grosshandlaren Nils Gustaf Albert Nilssons samling från Villa Björkhagen i Bergshamra. Grosshandlaren köpte villan av den Hallwylska ätten 1922.

Märke i dukens överkant, färgbortfall längs högra kortsidan

Konst, Äldre måleri

Rum 5

Leonard Wiedh oljemålning

Budhistorik (12 bud)
4174450
4174435
4174435
1 900
4174396
1 800
4174434
1 700

Slutpris SEK:
211 EUR, 248 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.