Urna samt lock 1900-talets början

560651

URNA samt LOCK, porslin, 1900-talets början, med rosor på blå fond och förgyllning till kanten, stämplad ''prov safe es'' till botten, höjd (med lock) ca 33 cm

Proveniens: Britt-Marianne Nilsson, dottir till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt.

Bruksslitage, ställvis förlust av förgyllning, särskilt till knoppen

Orientaliskt, Porslin

Budhistorik (2 bud)

4166313
4166312
850

Slutpris SEK:
121 EUR, 137 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.