Bordslampor empire

560648

BORDSLAMPOR, 1 par, empire, 1800-talets mitt, förgylld brons, elektrifierade, ursprungligen ljusstakar, totalhöjd ca 31,5 cm

Proveniens: Britt-Marianne Nilsson, dottir till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt.

Slitage, smuts, mindre avslag på ena ljusstakens mittendel, ej funktionstestade, SAV garanterar ej funktionen

Belysning, Bordslampor, Metall, Mässing

Hylla 5

Bordslampor empire

Budhistorik (18 bud)
4174436
4170782
2 800
4167248
2 600
4166124
2 400
4167247
2 400

Slutpris SEK:
302 EUR, 343 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.