Hans Prentzel pastell

560647

HANS PRENTZEL (Tyskland 1880-1956), tidigt 1900-tal, pastoral scen med gäss, signerad Hans Prentzel, pastell uppklistrad på pannå, ca 55x42 cm

Proveniens: Britt-Marianne Nilsson, dottir till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt.

Sitter löst i ramen

Konst, Äldre måleri

Fack 8

Hans Prentzel pastell

Budhistorik (5 bud)
4174298
500
4174297
450
4174296
4166626
4166309

Slutpris SEK:
500
48 EUR, 56 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.