Netsuke

560642

NETSUKE, 6 dlr, Japan, Meiji (1868-1912), samtliga signerade, skuren och svärtad elfenben, höjd mellan 2,5-4,5 cm

Proveniens: Britt-Marianne Nilsson, dottir till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt.

Bruks och åldersrelaterat slitage

Orientaliskt, Konsthantverk

Netsuke

Budhistorik (43 bud)
4174239
6 000
4174245
6 000
4174239
5 800
4174238
5 600
4174235
5 400

Slutpris SEK:
6 000
575 EUR, 675 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 200 kr.