Bordslampor empire 1820/20 tal

560641

BORDSLAMPOR, 1 par, empire, 1820/30 tal, mässing, förgyllda, elektrifierade, ursprungligen ljusstakar, totalhöjd ca 37,5 cm

Proveniens: Britt-Marianne Nilsson, dottir till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt..

Slitage, smuts, mindre bristning i ena ljusstakens övre del, små svarta fläckar, repa på ena ljusstakens fot, ej funktionstestade, SAV garanterar ej funktionen

Belysning, Bordslampor, Metall, Mässing

Budhistorik (9 bud)
4169108
3 600
4167249
3 200
4166469
4166465
2 400
4166262

Slutpris SEK:
3 600
363 EUR, 412 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.