Carl Brandt oljemålning

560636

CARL BRANDT (1852-1930): Vinterlandskap, signerad C Brandt, daterad 1915, olja på duk, ca 60x73 cm

Proveniens: Grosshandlaren Nils Gustaf Albert Nilssons samling från Villa Björkhagen i Bergshamra. Grosshandlaren köpte villan av den Hallwylska ätten 1922.

Smärre fläck och ringa spår av färgbortfall i tavlans övre högra hörn

Fack 8

Carl Brandt oljemålning

Budhistorik (12 bud)
4174150
4172001
2 800
4171024
2 400
4168367
4168034

Slutpris SEK:
287 EUR, 338 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.