Tekanna Kina

560633

TEKANNA, porslin, Kina, Tung-Chih (1862-1875), med emaljerad, polykrom dekor i form av fåglar, blommor, blad och trä, med otydlig stämpel till undersidan, tesil samt lock, höjd ca 14 cm

Proveniens: Britt-Marianne Nilsson, dottir till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt.

Ställvis förlust av förgyllning, bruksslitage

Orientaliskt, Porslin

Tekanna Kina

Budhistorik (28 bud)
4174433
2 800
4174365
2 600
4174431
2 400
4174365
4173929

Slutpris SEK:
2 800
268 EUR, 315 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.