Bojaner Kina

560624

BOJANER, 2 st, porslin, Kina, Qing, 1800-tal, blomsterdekor i famille jaune polykrom emaljfärger mot gul fond, höjd ca 11 cm, 2 betsade träställ medföljer

Proveniens: Britt-Marianne Nilsson, dottir till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt.

Slitage, några mindre nagg, ytsmuts, krackelering, lock saknas, ställen är något snedda

Orientaliskt, Porslin

Monter 14

Bojaner Kina

Budhistorik (8 bud)
4174426
650
4173934
600
4174425
600
4173934
550
4174424
500

Slutpris SEK:
650
63 EUR, 71 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.