Ushebti

560620

USHEBTI, Egypten, sentid, ca 672-332 f Kr, grönglaserad piplera, monterad på platta i plexiglas, höjd ca 14,5 cm

Proveniens: Grosshandlaren Nils Gustaf Albert Nilssons samling från Villa Björkhagen i Bergshamra. Grosshandlaren köpte villan av den Hallwylska ätten 1922.

Detta föremål köptes under grosshandlaren och hans frus resa till Egypten 1928.

Jordfynd, lagning vid foten

Diverse, Forntidsföremål

Ushebti

Budhistorik (18 bud)
4174024
6 600
4174038
6 400
4174024
6 200
4174037
6 000
4174024
5 600

Slutpris SEK:
6 600
637 EUR, 723 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.