Wakizashi

560612

WAKIZASHI, meiji-perioden (1868-1912), saya i lackerat trä, hakabi i koppar, menuki i mässing, same i stingrockeskinn, total längd ca 63 cm

Proveniens: Grosshandlaren Nils Gustaf Albert Nilssons samling från Villa Björkhagen i Bergshamra. Grosshandlaren köpte villan av den Hallwylska ätten 1922.

Saknar tsuba, slitage och skador

Vapen/Medaljer, Militaria och samlarvapen

Wakizashi

Budhistorik (30 bud)
4174423
4174421
3 800
4174417
3 600
4174416
3 400
4174413
3 200

Slutpris SEK:
386 EUR, 438 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.