Simon Gate champagneglas

560611

SIMON GATE, champagneglas, 12 st, 1900-talets första hälft, formgivna 1918, modell GS521, Sandvik, rökfärgat sodaglas, höjd ca 18 cm

Proveniens: Britt-Marianne Nilsson, dottir till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt.

Smärre slitage, några mindre tillverkningsdefekter

Glas, Servisglas

Simon Gate champagneglas

Budhistorik (28 bud)
4173496
2 400
4173240
4172784
4172822
4172784
1 900

Slutpris SEK:
2 400
232 EUR, 263 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.