Lockask sannolikt Steinschönau

560609

LOCKASK, glas, sannolikt Steinschönau, 1900-talets början, med emaljmålad polykrom dekor i grön, blå, röd gul samt guld, höjd ca 16 cm

Proveniens: Grosshandlaren Nils Gustaf Albert Nilssons samling från Villa Björkhagen i Bergshamra. Grosshandlaren köpte villan av den Hallwylska ätten 1922.

Bruksslitage, locket med en nagg till kanten

Glas, Vaser, skålar, fat

Budhistorik (7 bud)
4173613
600
4173671
550
4173613
500
4173670
450
4173613

Slutpris SEK:
600
60 EUR, 69 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.