Pokaler silver

560602

POKALER, 3 st, silver, seglingspriser, C G Hallberg, Stockholm, 1907, med graverade inskriptioner, höjd ca 15.5-21 cm, totalvikt ca 506 g

Proveniens: Grosshandlaren Nils Gustaf Albert Nilssons samling från Villa Björkhagen i Bergshamra. Grosshandlaren köpte villan av den Hallwylska ätten 1922.

Bruksslitage, ytsmuts, ställvis anlöpning

Silver, Övriga silverföremål

Pokaler silver

Budhistorik (3 bud)

4166008
1 400
4169773
1 300
4166008

Slutpris SEK:
1 400
134 EUR, 158 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.