Rörkelsehållare i form av en dräke

560597

RÖKELSEHÅLLARE, porslin, Kina, 1900-talets början, i form av en drake, med blanc de chine glasyr, höjd ca 13 cm

Proveniens: Britt-Marianne Nilsson, dottir till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt.

En av drakens horn med ett mindre nagg, ytsmuts, bruksslitage

Orientaliskt, Konsthantverk

Budhistorik (14 bud)
4174364
1 700
4174363
1 600
4174361
4174362
4174361
1 400

Slutpris SEK:
1 700
164 EUR, 186 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.