Kanna i form av en fiske

560593

KANNA, porslin, Kina, Quing, sent 1800-tal, i form av en fiske med polykrom dekor samt yin yang symboler, höjd ca 15.5 cm

Proveniens: Britt-Marianne Nilsson, dottir till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt.

Bruksslitage, hantagen med en spricka til botten

Orientaliskt, Porslin

Kanna i form av en fiske

Budhistorik (42 bud)
4174348
5 000
4174346
4 800
4174342
4 600
4174338
4 400
4174334
4 200

Slutpris SEK:
5 000
483 EUR, 548 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.