Skrin rokokostil

560591

T PETERSSON, skrin, silver, Norrköping, 1930, rokokostil, bombéformad på fyra bladformade fötter, lock med gångjärn, invändigt förgyllt, graverat monogram till undersidan; sockertänger, silver Gewe, Malmö, 1940; sockertänger, silver, höjd ca 9.5 cm, totalvikt ca 416 g

Proveniens: Britt-Marianne Nilsson, dottir till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt.

Locket är lite svart att stänga, bruksslitage, ställvis anlöpning

Silver, Övriga silverföremål

Skrin rokokostil

Budhistorik (12 bud)
4174299
1 800
4172539
1 700
4172539
4173608
1 400
4172539
1 300

Slutpris SEK:
1 800
172 EUR, 203 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.