Sengustaviansk ljuskrona

560588

LJUSKRONA, 1800-tal, sengustaviansk, stomme i mässing, behängd med slipade olikformade prismor, 8 ljusarmar samt sparljus, höjd ca 84, diameter 65 cm

Stag i korgbotten saknas, kompleterad, slitage och smärre skador

Belysning, Ljuskronor

Rum 11

Sengustaviansk ljuskrona

Budhistorik (17 bud)
4174113
8 800
4173902
8 600
4173902
8 000
4173845
7 200
4173675
5 400

Slutpris SEK:
8 800
849 EUR, 964 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.