Rokokostilskåp

560587

SKÅP, 1910-/20-tal, rokokostil, stomme fanerad i mahogny, underredet och krönet bronserat, krönet med pastellagedekor, överdelen bemålad med engelsk jaktscen, invändigt inrett med hyllplan fanerade i mahogny, höjd ca 180, 50x105 cm

Proveniens: Grosshandlaren Nils Gustaf Albert Nilssons samling från Villa Björkhagen i Bergshamra. Grosshandlaren köpte villan av den Hallwylska ätten 1922.

Krackelyr och märken i bemålningen, underredet med märken, åldersrelaterat slitage,

Ändringar/tillägg
Nyckel finns att hämta i utlämningen

Möbler, Skåp, byråer

Rum 13

Rokokostilskåp

Budhistorik (18 bud)
4174253
7 400
4173985
7 200
4174234
7 200
4173985
7 000
4174233
6 800

Slutpris SEK:
7 400
709 EUR, 833 USD
Utropspris SEK:
7 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.