Damskrivbord

560585

DAMSKRIVBORD, 1900-talets först hälft, Louis XV-stil, stomme fanerad i olika träslag bl.a mahogny, beslag och detaljer i mässing, skrivskiva i skinn, uppsats med luckor, invändigt inredd med fack och spegel, lådorna inredda med textil, höjd ca 88, skivans mått 41x61 cm

Proveniens: Britt-Marianne Nilsson, dottir till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt.

Åldersrelaterat slitage, enstaka repor och märken förekommer

Möbler, Övriga möbler

Rum 15

Damskrivbord

Budhistorik (7 bud)
4173688
4167507
4167400
1 300
4166658
4165813

Slutpris SEK:
222 EUR, 252 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.