Stolar 1900-talets början

560583

STOLAR, 1 par, 1900-talets början, blandstil mellan jugend och empirestil, stommar i mahogny, lösa stoppade sitsar klädda i textil med floralt motiv, sitthöjd ca 45 cm

Proveniens: Grosshandlaren Nils Gustaf Albert Nilssons samling från Villa Björkhagen i Bergshamra. Grosshandlaren köpte villan av den Hallwylska ätten 1922.

Bruks- och åldersrelaterat slitage, emstala stötmärken och nötningar förekommer

Möbler, Stolar

Hylla 8

Stolar 1900-talets början

Budhistorik (5 bud)
4171031
4171030
600
4170495
550
4169205
500
4167849

Slutpris SEK:
81 EUR, 92 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.