Ljuskrona omkring 1900

560528

LJUSKRONA, 1800-talets slut, oscariansk, stomme i mässing, behängd med olikslipade prismor, förgyllda dekorelement, elektrifierad, 5 ljusspunkter, 15 ljushållare höjd ca 88, diameter 41 cm

Senare ytbehandling

Belysning, Ljuskronor

Rum 14

Ljuskrona omkring 1900

Budhistorik (20 bud)
4174248
9 000
4173904
8 800
4174247
8 600
4173904
8 400
4174246
8 200

Slutpris SEK:
9 000
869 EUR, 986 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.