Ampel Karl Johanstil

560525

AMPEL, plåt och mässing, 1900-talets början, Karl Johanstil, för 6 ljus, dekor av palmetter och fleuroner, ljushållare i form av drake, avslut med pinjekotte, invändigt elektrifierad med 3 ljuspunkter, höjd ca 86, diameter 60 cm

Slitage

Belysning, Ljuskronor

Rum 17

Ampel Karl Johanstil

Budhistorik (12 bud)
4173386
1 300
4171274
4169637
4169637
700
4169617
650

Slutpris SEK:
1 300
125 EUR, 142 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.