Upsala Ekeby keramikföremål

560508

UPSALA EKEBY, keramikföremål, 5 st, 1930-tal, bestående av fat, (2) vaser, urna, samt. skålfat, samtliga glaserat lergods, samtliga stämplade Ekeby, vasernas höjd 19-20 cm, urnans höjd ca 14 cm, fatets diameter 31, skålfatets diameter 23 cm

Fläckar och märken förekommern, krackelyr och mindre sprickor förekommer, urnans ena handtag med lagning

Keramik/Porslin, Vaser, skålar, fat

Upsala Ekeby keramikföremål

Budhistorik (19 bud)
4173148
1 400
4173147
1 300
4173145
4173143
4173144

Slutpris SEK:
1 400
141 EUR, 160 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.