Kabinettskåp barock sannolikt Flandern

560443

KABINETTSKÅP, barock, sannolikt Flandern, fanerat med sköldpadd, svartmålat med lister i ebenholts, inläggningar av friser i ben, mittfronten med dörrar inlagda med portalmotiv, bakomliggande lådinredning, graverade metallbeslag, höjd ca 147, 95x44 cm

Nycklar medföljer

LITTERATUR: Lars Sjöberg & Anneli Welin: The splendour of the baroque, Stockholm 2001, sidan 108, jämför kabinettskåp

Renoverat och kompletterat, något omarbetat, smärre skador

Ändringar/tillägg
Nycklar finns att hämta hos Utlämningen

Möbler, Skåp, byråer, Lennartsnäs

Rum 1

Budhistorik (30 bud)
4176676
31 000
4176673
30 000
4176674
30 000
4176673
29 000
4176656
28 000

Slutpris SEK:
31 000
2 992 EUR, 3 398 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.