Rudolf Pettersson akvarell

560401

RUDOLF PETTERSSON (1896-1970): 91:an Karlsson, signerad och daterad Rud.Petersson -1937, akvarell, ca 32x19 cm

HISTORIK:
Rudolf Petersson var en svensk illustratör och tecknare, känd som skapare av serien 91:an Karlsson. Han tecknade 1919-1921 sporadiskt för tidningen Strix samt var reportagetecknare åt dagstidningen Cleveland News under några år på 20-talet.

Med dedikation, något gulnad

Fack 47

Rudolf Pettersson akvarell
Budhistorik (23 bud)
4170962
4171394
4170962
1 900
4171393
1 800
4170962
1 700

Slutpris SEK:
222 EUR, 252 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.