Rörstrand kopparplåt

560378

RÖRSTRAND, graverad kopparplåt för tillverkning av serien Singapore (tillverkad mellan 1889-1919), daterad Oktober 1884, graverad "Rörstrand", ca 31x31 cm

Historik: Under 1800-talet anammade Rörstrand förgraverade kopparplåtar för att skala upp prouktionseffektiviteten i ett försök att efterlikna den engelska produktionsmetoden. Detta ledde till en markant ökning i antalet serier som kunde produceras på samma gång. Plåten i fråga omhändertogs sannolikt av en anstäld, antingen efter Singapore-seriens tillverkningsslut eller under flytten från Stockholm till Lidköping 1929.

Repor och enstaka märken

Metall, Diverse

Monter 1

Rörstrand kopparplåt

Budhistorik (10 bud)
4172393
1 800
4172308
1 700
4172392
1 600
4172308
4166691

Slutpris SEK:
1 800
172 EUR, 203 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.