Knivskida samt kukri 1900-tal

560377

KNIV, Kukri, 1900-talets första hälft, Nepal, handtag av horn med mässingsdetaljer, avslut i form av lejonmaskaron, skida av rutmönstrat läder, med plats för 2 mindre knivar, SKIDA, för kukri, vitmetall med steninläggningar, rikligt ornerad, knivarnas längd 7 respektive 23,5 cm, total längd 26,5 cm

Knivblad med korrosion, skida med bucklor

Vapen/Medaljer

Knivskida samt kukri 1900-tal

Budhistorik (10 bud)
4172776
750
4172773
700
4172772
650
4172750
600
4171945
550

Slutpris SEK:
750
72 EUR, 82 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.