Strindbergslampa med grön glaskupa

560360

GAMLA STANS LAMPVERKSTAD, bordsarmatur, s.k Stridbergsmodell, 1900-talets senare hälft, stomme i patinerad mässing, skärm av grönt glas, undertill märkt G.S.L. samt. etikettmärkt, höjd ca 36 cm

Nagg, sannolikt från tillverkningen, förekommer i skärmens nederkant, ej funktionstestad, SAV garanterar ej funktionen.

Belysning, Bordslampor

Rum 5

Budhistorik (11 bud)
4172672
700
4168786
650
4168761
600
4168785
600
4168761
550

Slutpris SEK:
700
68 EUR, 77 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.