Tidig golvlampa Josef Frank

560273

JOSEF FRANK (1885-1967), golvlampa, modellnummer 2368, även kallad "Lilla kamelen", formgiven 1939, detta exemplar tidigt 1940-tal, fot av mässing, fotplatta av mässing och gjutjärn, nedtill fyra fötter av mahogny, strömbrytare och elkontakt av bakelit, mässingen märkt SVENSKT TENN TYP G 2568, skärm av grön textil, höjd ca 143 cm inklusive skärm

PROVENIENS: Villa Parkudden, Djurgården, Stockholm.

Slitage, bucklor, senare skärm med slitage, ej funktionstestad, SAV garanterar ej funktionen

Belysning, Golvlampor, Design

Rum 14

Tidig golvlampa Josef Frank

Budhistorik (12 bud)
4171617
4169500
3 800
4167812
3 200
4167411
4166016
2 800

Slutpris SEK:
383 EUR, 450 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.