Johan Fredrik Martin etsning

560264

JOHAN FREDRIK MARTIN (1755-1816): Stockholm sedt från Mosebacke på södermalm, efter förlaga av Elias Martin, ur Svenska Vyer No 1, akvatint över konturetsning, 46x68 (något beskuren på kortsidorna)

PROVENIENS: Detta föremål kommer från en en samling som tillhört redaktören och författaren Nils Petter Tidmark (1910-1983), Tidmark publicerade sig främst inom området medeltida arkitektur och då Gotländsk sådan i synnerhet

Beskuren, gulnader, fläckar

Fack 44

Johan Fredrik Martin etsning

Budhistorik (12 bud)
4169802
4168804
4168804
900
4168788
850
4168683

Slutpris SEK:
115 EUR, 135 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.