Reliefer

560262

RELIEFER 2 dlr, motiv med backanttåg, Meissen, stämplade i godset, slutet av 1800-talet, glaserat lergods, i benvitt samt neapelgult, ca 24x43 cm

PROVENIENS: Detta föremål kommer från en en samling som tillhört redaktören och författaren Nils Petter Tidmark (1910-1983), Tidmark publicerade sig främst inom området medeltida arkitektur och då Gotländsk sådan i synnerhet

Nagg, sprica, slitage

Keramik/Porslin

Reliefer

Budhistorik (1 bud)

4167523
2018-07-21 10:02:12

2018-07-23 kl 19:27
Slutpris SEK:
29 EUR, 33 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.