Taisto Kaasinen giraff 1950-tal

560253

TAISTO KAASINEN (1918-1980), skulptur av lergods, Upsala Ekeby, modellnummer 6010, i produktion 1954-1957, glaserad i gulbrunt, omärkt, höjd ca 38 cm

En fot och ett öra med lagningar

Keramik/Porslin, Figuriner, Design

Budhistorik (19 bud)
4170747
3 400
4171560
3 200
4170747
2 800
4171559
2 600
4170747

Slutpris SEK:
3 400
342 EUR, 389 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.