Värmetallrik Cholmondeley vapenporslin

560219

VÄRMETALLRIK, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), vapenporslin, den engelska ätten Cholmondeley, europeiserande dekor i emaljfärger samt guld, diameter ca 24 cm, etikett medföljer

PROVENIENS: Göran Nilsson, privat samling, tidigare inköpt på S. Magaliff Antik-, Konst & Juvelaffär, Stockholm

Omfattande lagningar, avslag

Orientaliskt, Porslin

Budhistorik (12 bud)
4168342
850
4170403
4168342
750
4170402
700
4168342
650

Slutpris SEK:
850
81 EUR, 96 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.