Gungstol design Charles & Ray Eames

560100

CHARLES & RAY EAMES, "RAR", gungstol, Vitra, vit formgjuten glasfiberförstärkt plast, brun klädsel, ben i metall på trämedar, etikettmärkt Herman Miller Vitra, sitthöjd ca 44 cm
HISTORIK: Från sent 1950-tal till slutet av 1960-talet fick blivande föräldrar, anställda vid fabriken hos Herman Miller, en RAR-gungstol av företaget där de kunde sitta och vagga sina barn. RAR = Rocking Armchair Rod.

Bruksslitage, klädsel med fläckar

Möbler, Stolar, Design

Baltzarsgatan 6, Malmö

Budhistorik (6 bud)
4168364
4165997
2 600
4163941
4159996
4159000
500

Slutpris SEK:
290 EUR, 329 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Malmö. Transportpris från 287 kr.